حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

فشار سنج و انواع آن

فشار سنج فشار و انواع آن:

همان طور که از نام آن پیدا ست فشار سنج به وسیله ای گفته می شود که توسط آن مقدار فشار را اندازه گیری می کنند. فشار سنج های مختلفی موجود است که عبارتند از : فشار سنج لوله یو شکل فشار سنج جیوه ای فشار سنج مکلئود فشار سنج ترموکوپل فشار سنج صوتی فشار سنج خازنی فشار سنج گاز ایده آل.

ساده ترین و پر کاربرد ترین فشار سنج از میان فشار سنج های نام برده می توان به فشار سنج لوله یو شکل اشاره کرد. شکل ظاهری این فشارسنج به شکل یو ( uحرف انگلیسی ) است که در آن مقداری جیوه موجود می باشد مایعی درون این فشار سنج قرار دارد که در صورت اختلاف دمای اطراف به جیوه قرار گرفته در لوله یو شکل فشار وارد می کند و جیوه بالا می رود همین جا به جایی روی درجه ها مقدار فشار را محاسبه می کند.

برای بدست آوردن این رابطه فرمول زیر تعریف شده است :

P = P0 + pg ( h –h0 )

فشار سنج جیوه ای :

فشار سنج جیوه ای ساخته شده از یک لوله که داخل آن تهی از هوا می باشد که یک سمت لوله مسدود و سمت دیگر لوله باز است طرف باز لوله در یک ظرف که داخل آن جیوه قرار دارد فرو رفته است فشار محیط اطراف موجب می شود تا جیوه ای لوله بالا آمده و بر روی درجه بندی ها قرار بگیرد.

فشار سنج فلزی :

فشار سنج فلزی ساخته شده از یک لوله استوانه شکل می باشد که بر اثر فشار اطراف داخل این لوله منقبظ و منبسط می شود.

فشار سنج فشار نگار :

این فشار سنج بسیار شبیه به فشار سنج فلزی می باشد تنها با یک تفاوت که تغییرات بر اثر فشار محیط اطراف را به یک قلم انتقال داده و قلم بر روی کاغذ اطراف لوله اطلاعات را رسم می کند.

لقمان مظاهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X
تماس جهت مشاوره و قیمت